Nejvhodnější je mládě staré dva měsíce, protože se nejlépe adaptuje na nový domov, rychle si na nás zvykne a brzy se ochočí.
Králíčka pro potěšení nejraději koupíme u chovatele. Známě podmínky chovu a máme jistotu, že ze zakrslíka nevyroste obr nebo běžný chovný králík, případně kříženec zakrslého a normálního králíka. V obchodech se zvířaty ve většině případů nemáme zaručený původ a nemáme možnost vidět rodiče.
Ubytování
Než si králíčka přineseme domů, měli bychom mu pořídit vhodný příbytek:
-
I mládě zvyklé od chovatele na pití z misky se rychle naučí napáječku používat. Pouze mu několikrát ukážeme, kde napáječku má, a jemně mu ke kapičce vody na napáječce přiložíme tlamičku. Volíme klec pro králíky s hlubokou vanou, díky níž okolní prostor není znečišťován senem nebo podestýlkou. Svrchní část je obvykle drátěná.
-
Umístíme ji na klidné místo bez průvanu a během života králíka ji nepřemísťujeme.
-
Pro králíčka chovaného na balkoně můžeme vyrobit dřevěný kotec.
-
Jako bydlení pro králíčka v bytě je ideální klec o velikosti 100cm a do jednoho rohu klece koupíme rohový záchůdek do kterého budem pravidelně dávat dřevěné peletky či kukuřičnou podestélku a na dno klece je dobré dát kobercovou rohož či jinou rohož ,aby se králíček naučil kálet pouze na jedno místečko ,seno máme v jesličkách celodenně pokud budem podestílat hoblinami je s toho akorát svinčík a králíček může mít i reakci na hobliny je dobré (aby neprášily) , slámu, seno,používáme v případě že máme králíkárnový odchov.
-
Dno klece nesmí být bez ničeho ,jinak by se Králíček pak na hladkém dnu smekal a mohl by se zranit.
-
Zvíře musí mít vždy k dispozici dostatečné množství čisté vody. Nejvhodnější jsou plastové napáječky. Voda v misce, se rychle znečistí, kazí a králík ji může převrhnout.
-
Většina králíčků je čistotná a naučí se chodit močit a kálet na jedno vyhrazené místo.
Pozor na to, že králíček rád panáčkuje těsně za lidmi. krok zpět může způsobit neštěstí!
Klec může být po většinu času otevřená, funguje jako bezpečné útočiště, kam s králíček vrací. V bytě však musíme schovat volné elektrické kabely z jeho dosahu, neměl by dosáhnout ani na jedovaté rostliny a podobně.
Krmení
-
Potravu podáváme do kameninové misky, jednou denně vždy ve stejnou dobu (ráno nebo večer).
-
Používáme speciální krmení pro hlodavce – králíky Versele laga original pouze jako zpestření.
-
Jako zpestření , sušený neplesnivý chléb (malé kousky), zeleniny (mrkev, celer,petržel) a ovoce (jablka), na jaře smetánku lékařskou, jitrocel či jetel.
-
Zeleninu, ovoce a byliny podáváme zpočátku ve velmi malém množství, aby si na ně králíček zvykl a neměl zdravotní potíže, například průjem.
-
(Není dobré míchat granulky(suchá strava) dohromady se zeleninou či ovocem(mokrá strava) =dochází poté v trávicím traktu proces kvašení!!!!!!!!!!!!!!!!!
-
ROZDĚLMETO NA RÁNO (SUCHÁ)ČI VEČER(MOKRÁ)ČI NAOPAK ,ALE NÉ DOHROMADY!!!!!
-
BYLINKY JSOU TOP:
-
sušit můžeme všechny bylinky vhodné pro králíčky, pampeliška i včetně kořene, kopřiva ,bršlice neboli kozí noha, bazalka, máta, meduňka, libeček, lichořeřišnice, jitrocel, echinacea (třapatka),mateřídouška,tymián,šalvěj, nať z petržele, celeru, mrkve, listí jahod, květy růží,květy měsíčku,květy sléz maurský,květy ibišek,kopr,popenec,květy sedmikrásek
-
listí z vhodných stromů např. jabloň, hrušeň, líska, vrba, vinná réva, maliny, ostružiny, rybíz, josta, borůvky, šípek
-
můžete nasušit i vhodnou listovou zeleninu
-
VŠE CHEMICKY NEOŠETŘENÉ
-
v přírodě sbíráme v co nejčistším prostředí, nejlépe z luk v okolí lesů; vyhýbáme se větším cestám, továrnám i polím, které se bohužel pravidelně stříkají herbicidy, fungicidy a pesticidy
-
_______________________________________________-
-
Králíček si potřebuje obrušovat svoje stále odrůstající ZOUBKY – hlavní je ,aby měl neomezeně seno a neustále žvíkal a větvičky z chemicky neošetřených ovocných ,jiných listnatých stromů.OVOCNÉ VĚTVIČKY ANO ,ALE NÉ Z PECKOVIN !!!!!!!!!!!!!!!!!
Důležité je králíčka nepřekrmovat, ale udržovat kondici, aby nebyl ani hubený ani tlustý. Krmnou dávku odhadneme tak, že králík by měl mít každý den všechno krmivo sežrané, ale nesmí mít hlad. Je to důležité i proto, abychom poznali přicházející onemocnění, které se projevuje nechutenstvím.
Ošetřování a prevence
-
Králíčky zásadně nekoupeme. Srst si udržují čistou sami. Každé tři měsíce kleštičkami odstříhneme špičky drápů. Za dlouhé drápy považujeme ty, které přesahují délku srsti na končetinách.
-
Čtyřikrát do roka navlhčenými vatovými tampony opatrně čistíme uši.
-
Dvakrát do roka je necháme vakcinovat proti moru a myxomatóze.
S láskou a porozuměním
Po příchodu králíčka do rodiny bychom mu měli dopřát dostatek klidu a času na seznámení se s novým prostředím. Často na něj mluvíme, zvykáme na všechny nové věci (luxování, honičky dětí). Děti seznámíme s bezpečným držením zvířátka a zpočátku je máme pod dohledem. Po několika dnech už by se na nás měl králíček těšit a po našem příchodu zvědavě vykukovat z klece.
Vždy než králíčka uchopíme, mluvíme na něj. Upozorníme ho tak, že se s ním bude něco dít a on se nelekne. Králíčka zvykáme na jméno a učíme ho přicházet na zavolání, jako vhodnější se jeví poklepání na zem nebo písknutí.
Králíček nás může překvapit tím, že náš příchod bude vítat „pískotem“. Je to známka, že jsme se mu dostatečně věnovali a on k nám přilnul.
Důležité!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nechutenství ,nepřijímaní potravy či vody
,může být i smrtelné ,králíčkovy přestavají fungovat střeva tudíž dochází k toxikaci tlustého střeva ,pro králíčka je životně důležité ,tlusté střevo je základem trávení .Okamžitě je nutné tuto problematiku rešit a to podáváním umělé stravy (Rodi care),stříkačkou do tlami ,je dobré do toho přidat Černé uhlí,Vitamín B,Probiotika)
Jako prevence je dobré podávat Probiotika
pravidelně .
Dubové větvičky =dobré zažívaní =detoxikace tlustého střeva!!!!!!!!!!
LÉKÁRNIČKA PRVNÍ POMOCI
Nezbytná součástí výbavy každého majitele.
RODICARE AKUT – podávat v případě nechutenství, poruchy zažívání,
plynatosti a u kriticky nemocných zvířat, která se musí dokrmovat.
Dávkování na krabičce či sáčku.
RODICARE IMMUN – podávat v případě nachlazení, především respiračních chorob, dále pak také při plísňových onemocnění kůže,
nehojících se ran nebo při dlouhodobé nemoci a oslabené imunitě.
Lze nahradit například, Betaglukanem, Imunoglukanem,
1 ml .
BIO-LAPIS – probiotikum pro králíky. Použití při průjmu, případně i při
jiných poruchách trávení, doplňková léčba při používání antibiotik.
1 sáček 1x denně, smíchat s vodou a aplikovat stříkačkou do tlamky,
lze ale i přidat do příkrmové kaše, případně do napáječky (pokud to neovlivní jinak příjem tekutin). Podobné vlastnosti splňuje i přípravek Rodicare Dia, Protexin Fibreplex, Protexin Profesional.
TYMPANOL – při nadmutí, plynatosti. Podat 1-5 ml na jednu dávku 1-3x denně. Lze podat stříkačkou, nebo zamíchat do kašičky, eventuelně podat i v napáječce. Lze nahradit Espumisanem 15 kapek.
LOXICOM / MELOXIKAM / MELOXORAL / MELOXIDYL 1,5MG/ML – proti bolesti. Králíkům 0,15-0,3 ml 1-2x denně. Bez dohledu veterináře
nepodávat déle jak 3 dny. Aplikovat s jídlem nebo po jídle.
ENTEROZOO – detoxikační gel. Použít při pozření toxických látek, nebo při průjmu. Odděleně od ostatních léků alespoň 2 hodiny. Dávka cca 1/3 sáčku 3x denně. Aplikovat stříkačkou přímo do tlamky. Lze nahradit Černým uhlim
OCUFLASH nebo OCUFLASH BLUE – oplachové/zklidňující oční kapky se světlíkem lékařským. Při podráždění očí, jako první pomoc pří výtoku z očí, na čištění ospalků a na výplach očí a spojivek. Výplach provést masivně větším množstvím kapek, na zklidnění podat 1-2 kapky 3-5x denně. Pokud se očičko nezklidní do 2 dnů, tak vyhledat veterináře.Lze použít i Oftalmoseptonex.
RODICARE INSTANT / SUPREME SELECTIVE RECOVERY / EMERAID SUSTAIN HERBIVORE – instantní příkrmová kaše pro králíky SUPREME DOKRMOVACÍ STŘÍKAČKA je nutná. Dočasně plnohodnotně nahradí denní
dávku živin. Kaši ředit s vlažnou vodou
nebo bylinným čajem v poměru cca 1:1,5 (hustota kaše/jogurtu/přesnídávky). Dávka 5-10 ml na 1 kg váhy zvířete každé 3 hodiny v případě absolutního nechutenství. Dle přirozeného příjmu krmiva frekvenci a dávku adekvátně upravit.
Když je nejhůř používám i bílý jogurt, nebo kojeneckou výživu banánovou.
SELECTIVE RECOVERY PLUS – instantní příkrmová kaše s vyšším zastoupením proteinů, vlákniny, obohacené o probiotika, prebiotika a prospěšné bylinky. Indikace a dávkování stejné jako u rodicare instant. Volíme hlavně u kriticky nemocných a hubených jedinců, nebo při poruše trávení.
BETADINE – koncentrovaná desinfekce. Před použitím lépe naředit cca do poměru 1:10 s vodou. Na povrchové kožní rány, zatržené drápky.
!
|