DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 21.10.2024 11:45:42 

Nejčastější nemoci
                              Nejčastější smrtelné onemocnění                          
 
 
 

Kokcidie je parazit

Kokcidie je jaterní, jednobuněčný parazit, žije a rozmnožuje se ve střevní sliznici nebo ve žlučovodech králíků.

Každý králíček má kokcidie v sobě ,ale záleží zda propuknou či né.

Jak se pozná napadený králík?

  • silně vyhubne
  • hřbet na omak připomíná pilu
  • později se projeví příznaky onemocnění trávicího ústrojí, hlavně zdutí, průjmy, někdy i zácpa
  • typickým projevem je i skřípání zubů

Ve fázi trávicích problémů a skřípání zubů je již organismus králíka zaplaven velkým množstvím cizopasníků kokcidie, kteří navíc často podnítí ještě bakteriální infekci Escherichia coli, kdy dochází k těžké sepsi organismu. V této fázi nemoci již není pomoci a králíci hynou. Nejúčinnějším způsobem ochrany před ztrátami v chovech je prevence!

jak potlačit nárůst KOKCIDII

:Je vhodné pravidelně podávat Probiotika!!!!!!!!!!!!!!!!

Čistota půl zdraví 

Dbáme na hygienu kotců a pravidelně odstraňujeme exkrementy, častěji především v létě. Kokcidie vycházejí trusem králíků, který zvířata znovu požírají. Tím dochází k invazi zárodků do zažívacího traktu a zvíře může onemocnět. Králíci sice potřeují své bobky opakovaně trávit, ale je nutné tento proces regulovat a nenenchávat v kotcích exkrementy příliš staré, zvláště pokud králíci jeví první známky napadení kokcidiózou.

Prevence a léčba kokcidiózy

Baikox = bez účinku vyčistí střeva(šetrnější =účinější) !!!!!!!!!!!!!!

Velmi účinné je preventivní podáváním léku Sulfadimidinu proti kokcidióze, který můžeme aplikovat již od pátého týdne života králíků. Léčbě je třeba podrobit vždy celý chov. Jak se lék správně podává?

  • K napájení po tři týdny podáme pouze vodu s rozpuštěným lékem a žádnou jinou – do 10 l vody rozpustíme jednu dávku léku, tj. 20 g.
  • Před léčbou ani v době léčby nepodáváme šťavnaté krmivo, ale pouze seno, pšenici, ovesné vločky apod., aby králíci lék dobře přijímali.
  • Podle potřeby, pokud již králíci jeví známky onemocnění, podávání léku opakujeme po třídenní přestávce.
  • Léčbu nezkracujeme, ani když se příznaky zlepší.

Pokud uvedenou kůru opakujeme pravidelně během léta s odstupem asi šesti týdnů, nebude v našich chovech docházet ke ztrátám.

Nebezpečná pasterelóza

Podáváním Sulfadimidinu nebo  Baikoxu rovněž ochráníme králíky před pasterelózou, infekčním onemocněním vyvolaným bacilem Pasteurella mutocida,. Onemocnění se projevuje především těžkou rýmou, chrčením až zápalem plic, oslabí organismus a stejně jako u kokcidiózy obvykle nastává sepse všech důležitých orgánů a náhlý hromadný úhyn.

Sulfdimidin =antibiotikum -občas rozhodí zažívací trakt!!!!!!!!!!!!!


Myxomatózu přenáší bodavý hmyz

Myxomatózu způsobuje je virus, který je přenášen bodavým hmyzem, a v minulosti vyvolával těžké ztráty v chovech. Nemoc se projevuje skleslostí, podkožními otoky, otoky hlavy a změnami na spojivce.

  • V průběhu infekce se nakazí všechny kusy, takže při podezření na myxomatózu je třeba napadené králíky odstranit.
  • Při infekci se mohou nakazit i králíci, u kterých se onemocnění nijak neprojeví a kteří přímým stykem onemocnění nepřenesou, ale jejich krev velmi dlouhou dobu obsahuje virus myxomatózy. Pokud by na nich bodavý hmyz krev sál, přenese bodnutím infekci na ostatní zdravé králíky.

Dnes máme naštěstí možnost získat od veterináře ochranné očkovací látky proti myxomatóze.

Je stejná jako u králičího moru. V místech výskytu těchto chorob či pobytu králíka na venkově je potřeba očkovat již v 10. týdnu života, znovu v 6 měsících a pak každých dalších 6 měsíců. Imunita po očkování přetrvává 4-6 měsíců. Někteří veterináři uvádějí, že stačí očkování 1x do roka zjara, zkušení chovatelé však doporučují každého pů roku. Názory na to se různí. Tuto nemoc šíří hlavně bodavý hmyz.                                                                                                                                                     

Plynatost králíků aneb bublačka

Plynatost zažívacího ústrojí může mít u králíků vážné následky.

Projevy: vzedmutí břicha, skleslost, nechutenství, průjem

 

Dobré je třeba podávat =

Rodikolan gtt 15 ml=uprava proti plynatosti


Nejčastější příčiny:

  • špatná kombinace krmiv
  • zapařená nebo mokrá tráva
  • krmení ošetřené chemickými prostředky
Tip pro zdravé králíky: Pro odolnost proti chorobám je dobré podávat králíkům vitamin A, který je obsažený v krmné mrkvi, a také kopřivy.

K léčbě tohoto onemocnění je podáván lék Pretympan pro veterinární praxi. Králíkům podáváme jednu kávovou lžičku preparátu ředěnou lžičkou vody. Pokud se stav během několika hodin nezlepší, můžeme popsaný způsob opakovat.

Nadmutí králíka ovšem může být i předzvěstí začínajícího parazitárního onemocnění nebo onemocnění infekčního s mnohem závažnějšími důsledky.

 

 

 

Je dobré jako prevence králíčka dvakrát do roka  odčervit i když králíčci na tyto parazity moc netrpí!!!!!

 

 

Nechutenství ,nepřijímaní potravy či vody

,může být i smrtelné ,králíčkovy přestavají fungovat střeva tudíž dochází k toxikaci tlustého střeva ,pro králíčka je životně důležité ,tlusté střevo je základem trávení .Okamžitě je nutné tuto problematiku rešit a to podáváním umělé stravy (Rodi care),stříkačkou do tlami ,je dobré do toho přidat černé uhlí,vitamín B,probiotika)

Jako prevence je dobré podávat probiotika

pravidelně .

Dubové větvičky =dobré zažívaní =detoxikace tlustého střeva!!!!!!!!!!!

 

 

 

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________


Jelikož králíček nyvydává žádné zvuky,neknučí,nenaříká,to že je nemocný se projevuje změnou jeho chování a vzhledu,popřípadě skřípaní zouby .Proto byste ho měli bedlivě sledovat abyste potom mohli veterináři poskytnou potřebné informace.Při péči o nemocného králíčka byste měli dbát o to aby byl klid v blízkosti klece,žádné kolísání teplot(chlad a průvan nebo naopak příliš teplo) a mějte s králíčkem trpělivost,v důsledku nemoci může být rozrušeny nebo i kousat,ze své vlastní zkušenosti vím že se trpělivost a snaha vyplatí.Co můžu doporučit všem chovatelům,základem je prevence,nechejte každý rok až dvakrát do roka   králíčka naočkovat i když ho máte třeba jen doma a neberete ho ven,a pokud u něj objevíte jakoukoliv změnu vyhledejte co nejdřív veterináře,čím dřiv se s léčbou začne tím větší je šance na uzdravení.

 


 




ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

 

Je to  onemocnění vážné

 


PREVENCE                                                                                                                                

 

jsou neklidní, méně jedí. Když nemoc postihne zvukovod, potřepávají hlavou. Je důležité začít s léčbou včas. Stáčení hlavy  na stranu ,stráta koordinace těla .Hrozí zánět do mozku!!!!


Králičí mor

 

Virová nákaza. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Králíci umírají v křečích s příznaky dušení. Přenos choroby se odehrává přímým kontaktem či bodavým hmyzem.

 


PREVENCE                                                                                                                                                      

 

Hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry. Imunita po očkování přetrvává zhruba 6 měsíců. Pro očkování se používá např.vakcína proti moru králíků. Očkuje se buď samostatně nebo kombinovanou vakcínou spolu s myxomatózou.                                                                                                                                                                                      

 

Je to smrtelná nemoc a králíček umírá rychle.

                                                                                                                          

 

 

Infekční rýma

 

Viry napadají dýchací ústrojí. Projevuje se výtokem z nosu a kýcháním či frkáním. Nemoc se snadněji vyvine v prašném prostředí, tam kde je průvan nebo při přehřátí králíků. Vhodná je návštěva veterináře a léčba. Je možno zaměnit s obyčejnou rýmou, ale je lépe nemoc nepodceňovat.                                

 

PREVENCE                                                                                                                                        

 

Preventivně je možno dávat vitamíny A, E, C - samozřejmě ve formě vhodné pro králíky a úprava prostředí.
Infekční rýmu může komplikovat bakteriální infekce pasteurely či streptokoky, pak bývá průběh nemoci horší. V takovém případě, se podle některých pramenů, infekce likviduje antibiotiky (penicilin, streptomycin, oxymykoin).

 

                                                                                                                                           
Průjem

 

Příčin průjmu může být několik - prochladnutí, zkažená, nevhodná nebo příliš studená potrava, vlhká podestýlka, výrazná a náhlá změna stravování. Propuknutí bakterií v tlustém střevu,Trus je mazlavý či tekutý a páchne.

 


LÉČENÍ                                                                                                                                                      

 

Při průjmu by králík neměl dostávat žádné šťavnaté krmení, ale pouze seno a vodu. Déle trvající průjem může být pro králíka nebezpečný, pokud během 1 až 2 dnů neustoupí, vyhledejte veterináře.  Průjem může být také průvodním znakem kokcidiózy.
je nutné dodávat Probiotika a prebiotika a určitě  raději odčervit a  lék proti kokcidím ,  Acidomid do vody , rozpustit ve vodě půl tablety černého uhlí a rozředit to vodou a vpravit stříkačkou do tlamky má to účinek detoxikační ,průjem se u králíčků nesmí podceňovat jeto pro ně životu nebezpečné.
NA ROZBOR:TŘI DNI SBÍRÁME BOBEČKY DO SKUMAVKY A ZAKAPÁVÁME VODOU A DÁME NA ROZBOR cca 200kč
                                                                                                                       

                                                                      
ZÁNĚT MLÉČNÍCH ŽLÁZ

 

Zánět může vzniknout poraněním mléčné žlázy např. mláďaty. K zanícení může dojít i při nedostatečném odsávání mléka mláďaty (mechanický zánět mléčné žlázy) s následnou možnou bakteriální infekcí.
Léčba:
Je třeba zanícení ošetřit (odsátí mléka, chladivé obklady, antibiotika

 


Zoubky:
V horní části má dospělý králík pár velkých dlátovitých trvale dorůstajících řezáků a za nimi pár malých řezáků, 3 páry stoliček a 3 páry zubů třenových. V dolní čelisti nemá malé řezáky a chybí jeden pár zubů třenových.
 
 
 
U králíčků se často setkáváme s poruchami růstu zubů, tzv. malokluzí a to nejen řezázků, ale mnohem častěji s malokluzí stoliček. Malokluze se vyskytuje s trvalým růstem zubů, především však u králíka. Klinicky se malokluze projevuje zvýšeným sliněním, nechutí přijímat potravu, problémy s přijímem potravy, narušeným procesem žvýkání, změnou potravních návyků, změnou preference jednotlivých složek potravy, ztrátou hmotnosti a sníženou kvalitou srsti.

Příčiny malokluze jsou různé. Počínaje od traumatických fraktur zubů, fraktur čelistí, luxací čelistí, po traumatické vrozené příčiny (např. zkrácení horní čelisti), špatnou výživu, metabolická onemocnění, infekční onemocnění  . Pokud hlavní složku potravy u králíčků tvoří pelety a zrniny, dochází k poruchám v atrici okluzních ploch zubů. Následuje tvorba ostrých okrajů zubů, které zraňují měkkou tkáň dutiny ústní (jazyk, tváře). Nezávisí však vždy pouze na typu krmiva, ale také na délce trvání žvýkacího procesu. Změna tvaru a struktury zubů má potom za následek změnu směru růstu zubů a vznik malokluze.

Z metabolických poruch se může podílet na vzniku malokluze , hypokalcémie neboli dehydratace, intoxikace vitamínem D, hypovitaminóza vitamínu A  .

Horní a spodní řezáky u králíka rostou rychlostí 2,0 – 2,4 mm za týden. Z toho vyplývá četnost  na zakrácení zubů.Protože pokud králíček nebude pravidelně žvíkat seno budou zoubky přerůstat.

Nebo se stává při růstu u miminek že horní a spodní sanice roste nepravidelně a tím se zoubky zakřiví a pokud se včas nezastřihnou může být růst špatný ,ale při odborném zastřižení se skus srovná !!!!

ZDRÁVÉ ZUBY = ŽVÝKÁNÍ SENA